Prodüksiyon sürecinin parçası olan pre prodüksiyon konusunu ele alıyor, tüm detayları ile prodüksiyon aşamalarını anlatan yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

pre prodüksiyon
pre prodüksiyon

Prodüksiyonun Genel Tanımı İle Başlayalım.

Prodüksiyon Süreci Üç Fonksiyonel Oluşumun (Pre Prodüksiyon, Prodüksiyon, Post Prodüksiyon) Bir Araya Getirilmesidir. Konumuz Olan Yapım Öncesi Ise Ön Yapım Anlamına Gelmektedir.

Prodüksiyon Süreci 3 Aşamadan Oluşur.

Bir Prodüksiyonda Üç Bölüm Vardır; Üretim Öncesi (Pre Prodüksiyon), Üretim Anı (Prodüksiyon) Ve Üretim Sonrası (Post Prodüksiyon).  Film Sektörünün Ilk Aşaması Nedir Diye Sorulduğunda Ilk Cevaplanması Gereken Soru Pre Prodüksiyon Nedir Olmalıdır.

Prodüksiyon Evrelerini Hiyerarşik Sıralayalım

 • 1.Pre Prodüksiyon 》 (Yapım Öncesi Veya Ön Yapım Diye Adlandırılır.)
 • 2.Prodüksiyon 》 (Yapım Sırası Veya Orta Yapım, Sahne Performans Süreci Olarak Adlandırılır.)
 • 3.Post Prodüksiyon 》(Yapım Sonrası Veya Son Yapım, Üretim Sonrası Son Süreç Olarak Adlandırılır.)

Pre Prodüksiyonun Genel Tanımı İle Devam Edelim.

Pre Prodüksiyon Yani Ön Yapım Yapım Öncesi Hizmetleri Anlamına Gelir. Yapım Öncesi Hizmetleri Film Endüstrisinde, Müzik Üretiminde Ve Performans Sahne Sanatları Etkinliklerinde Kullanılır. Bunların Dışında Diğer Aksiyon Etkinliklerine Dahil Olan Bazı Organizasyonların Planlandığı Yapım Öncesi Hizmet Sürecinin Ilk Aşaması Yine Yapım Öncesi Hizmetleri Şeklinde Ifade Edilir.

Prodüksiyonun Ikinci Aşaması Olan Iç Fonksiyon Anlamındaki Pre Prodüksiyon (Yapım Öncesi Anlamında) Aynı Zamanda Bu Fonksiyonların Birleşimini Ifade Etmek Içinde ”Prodüksiyon” Kelimesi (Tüm Fonksiyonların Birleşimi Anlamında) Ifade Etmek Için Kullanılır. Prodüksiyon Sürecinin Ikinci Aşamasıda Yine Prodüksiyondur.

Üretim Öncesi Planlama Sona Erdiğinde, Üretim Başlar Ve Ve Içerik Üretilmeye Başladığında Teslime Hazır Hale Gelir. Genel Anlamı Ile Prodüksiyon Süreci Post Prodüksiyon (Yapım Sonrası Hizmetleri) Aşaması Ile Sona Erer.


1.Pre Prodüksiyonun Film Endüstrisindeki Tanımı

Pre Prodüksiyonun Film Endüstrisindeki Tanımını Açıklayalım Ve Daha Sonra Yapım Öncesi Hizmetlerinde Hangi Aşamalardan Oluştuğunu Ve Bu Süreçlere Örnekler Ile Değinelim. Bir TV Filmi Yada Sinema Filmi Videolardan Oluşur. Video Insanlar Arasındaki Iletişimi, Yüz Yüze Görüşmedeki Duygular Şeklinde Aktaran Dünya Üzerindeki Tek Sanat Formudur.

Pre Prodüksiyon Aslında Karma Bir Kelimedir. Pre Ingilizcede Ön Hazırlık, Önceden Anlamına Gelir. Production Ise Üretim Anlamındadır. Film Endüstrisindeki Bu Üretim Filmi Yapmak Anlamına Gelen Film Yapımından Geldiği Için Production Kelimesini Türkçe’de Film Endüstrisi Çerçevesinde Yapım Olarak Olarak Kullanabiliriz.

Pre Prodüksiyon Kelimesinin Köken Açıklamasını Ve Çeviri Kısımlarını Kavradığımıza Göre Artık Pre Prodüksiyonun Hangi Aşamaları Kapsadığını Anlatabiliriz.Bir Filmin Yapımında Ve Video Yapımında, Bir Proje Senarist Veya Yönetmen Tarafından Hayal Edilir. Daha Sonra Detaylı Proje Hazırlam Süreci Başlar.

Bu Süreçlerin Sıralaması Şu Şekildedir. Aşağıdaki Süreç Bir Yönetmen Gözünden Sıralanmıştır.

 •  Fikir
 •  Hayal Kurma
 •  Senariste Hayal Ve Projenin Nasıl Yazılması Gerektiği Anlatılır
 •  Senarist Sinopsis Hazırlar
 •  Yönetme Ile Tekrar Görüşmeler Yapılır Varsa Düzeltmeler Yapılır
 •  Senarist Tretmanı Çıkartır
 •  Yönetmen Ile Tekrar Görüşmeler Yapılır.
 •  Senarist Artık En Ince Diyaloğa Kadar Senaryoyu Yazmaya Başlar.
 •  Senaryo Bittikten Sonra Pre Prodüksiyonun Son Süreci Olan Story Board Aşamasına Geçilir.
 •  Sanatçı Önemli Sahnelerin Prodüksiyon (Çekim Aşaması) Öncesi Resimlerini Çizmeye Başlar.
 •  Resimli Taslağın Tamamlanması Ile Pre Prodüksiyon Aşaması Sona Erer Ve Prodüksiyon Aşaması Başlar.

Ve  Sonra Üretim Öncesi Resmi Olarak Başlar. Bu Aşamada, Üretim Hazırlıklarının Sonuçlandırılması Yürürlüğe Girer. Finansman Genel Olarak Onaylanacak Ve Ana Oyuncu Kadrosu , Yönetmen Ve Görüntü Yönetmeni Gibi Kilit Unsurların Birçoğu Belirlenecek. Ön Üretimin Sonunda Senaryo Genellikle Tüm Finansörler Ve Diğer Paydaşlar Için Kesinleşir Ve Tatmin Edicidir.

Yapım Öncesi Sırasında Senaryo , Film Şeridi Ile Ayrı Ayrı Sahnelere Ayrılır Ve Tüm Konumlar, Aksesuarlar, Oyuncular, Kostümler, Özel Efektler Ve Görsel Efektler Belirlenir. Son Derece Ayrıntılı Bir Çekim Programı Hazırlanır Ve Film Yapımcılarının Uygun Zamanlarda Bulunması Için Gerekli Unsurlar Için Düzenlemeler Yapılır. Setler Yapılır, Mürettebat Kiralanır, Finansal Düzenlemeler Yapılır Ve Ana Fotoğrafçılığın Başlaması Için Bir Başlangıç ​​Tarihi Belirlenir. Yapım Öncesi Bir Noktada, Genellikle Konuşma Bölümleri Olan Tüm Döküm Üyeleri, Yönetmen, Tüm Departman Başkanları, Finansörler, Üreticiler Ve Yayıncıların Katıldığı Bir Senaryo Okuma Olacaktır.


2.Pre Prodüksiyonun Müzik Endüstrisindeki Tanımı

Müzik Endüstrisinde Ön Prodüksiyon Veya Ön Yapım, Bir Sanatçının Müzikal Fikirlerini Seslere Dönüştürmek Ve Geliştirmek Için Zaman Harcadığı Süreci Ifade Eder. Şarkıcı Bu Aşamada, Bir Şarkının Demo Kaydını Üretmeye Başlar.

Müzikte Ön Yapım Yüksek Bütçeli Stüdyolarda Harcanan Zamanı Ve Para Kaybanı Azaltılmasını Sağlar. Burada Amaç, Temel Ve En Umut Verici Fikirlerin Tek Tek Denenerek Ses Tonlarının Önceden Oluşturulması Ile Müzik Üretiminin Ana Kayıt Aşamasına Gönderilmesini Sağlamaktır. Ana Kayıt Aşaması Prodüksiyon Aşamasını Ifade Eder.

Film Endüstrisinde Olduğu Gibi Müzik Yapımında Da Son Aşamada Post Prodüksiyon (Yapım Sonrası) Aşamasıdır. Bu Evrede Pre Ve Prodüksiyon Aşamasında Şekillenen Şarkının Son Hali Yayın Öncesin De Ayarlamaların Yapılması Ile Ve Kontrollerinde Dikkatlice Yapıldığı Aşamadır. Genel Olarak Bir Şarkının, Yayına Çıkmadan Önceki Son Ses Ayarlarının Ve Efektlerin Yapıldığı Teslimat Sürecini Ifade Eder.


3.Pre Prodüksiyonun Performans Sanatlarındaki Tanı

Performans Sanatları Yani Sahnede Sergilenen Tüm Sanatsal Faaliyetlerde Aynı Şekilde Film, Müzik Endüstrisinde Olduğu Gibi Üç Fonksiyondan Oluşur.


Pre Prodüksiyon; Yapım Öncesi Hizmetleri Ve Ön Yapım Anlamına Gelir. Filmin Yayın Öncesi Aşamasıdır. İlk Süreçte Senaryo, Resimli Taslaklar Tüm Planlamalar Yapılır.

Kaynaklar

Bu blog yazısını hazırlarken kullanmış olduğumuz bazı kaynakların linklerini aşağıda görebilirsiniz.

Wikipedia

Ekşi Sözlük